Šiek tiek apie meną

Benaršant internete, perskaičiau frazę “Kiekvienas gali būti menininku, bet tik menininkai tai žino“. Jeigu mes pažvelgsime į skirtingas specialybes, mes galime teigti, kad menas yra visur, tačiau mes nevisada atkreipiame į tai dėmesi. Šiuolaikiniame pasaulyje, dėl intensyvaus gyvenimo tempo, retas žmogus kuris gali sustoti ir susimastyti, pažvelgti aplink save, ir paprastuose mus supančiuose daiktuose įžiūrėti grožį ar meną.

Norėčiau duoti kelis pavyzdžius:

Moteris, namų šeimininkė, kuria jaukumą namuose, tai jau yra menas, į kiekvieną pasirinktą smulkmeną ji įneša dalelytę savęs, savo šilumos, savo fantazijos. Kiekvienas jos parinktas daiktas dalyvauja kūrimo procese.

Kitas pavyzdys, valgio gaminimas. Kažkas gali pagalvoti, kad tai gan nuobodus užsiėmimas. Kažkas tai daro kiekvieną dieną, ir tai jau vyksta automatiškai, nesusimąstant. Tačiau ir čia mes galime įžiūrėti meną. Ne veltui dažnai garsius kulinarus vadina menininkais, nes jie išties sukuria šedevrus. Vėliau pagal jų sukurtą receptą, kiti kulinarai atkartoja jų sukurtus meno kurinius. Mene mes tai pavadintume reprodukcija.

Dažnai aš girdžiu frazę „aš nesuprantu meno“, man iškarto kyla klausimas „Kodėl?“. Mene, kaip ir visur, kad suprasti reikia susimąstyti, pavyzdys būtų, realistiniai paveikslai, na čia lygtais viskas aišku. Pavadinimas sako pats už save, pavaizduota tai kas realu. Ką yra lengva suprasti, per daug nesusimąstant. Tačiau ir realistinius paveikslus reikia suprasti, susimąstyti, ką menininkas norėjo parodyti kurdamas šį kūrinį.

Prieš pasakojant apie abstrakčius paveikslus, norėčiau užduoti klausimą, ar jus kada nors susimastėte, kam reikalingas menas? Turbūt atsakymai būtų įvairūs, kad pagražinti būstą, įnešti jaukumą, pagyvinti interjerą. Taip, galbūt. Tačiau mano nuomone, pagrindinė meno esmė, kad žmogus susimąstytų. Ką mes ir darome žvelgdami į abstrakčius kūrinius. Kol nesusimąstysime, mes nesuprasime kūrinio esmės. Kodėl šiam paveikslui duotas šis pavadinimas? kodėl parinktos tokios spalvos? ką menininkas norėjo pasakyti tai vaizduodamas? Jūs susimastėte, kūrinys jau dirba savo darbą, atitraukia Jus nuo realybės, Jūs keliaujate pasąmonės gilumoje, ieškodami atsakymų į Jūsų pačių užduotus klausimus. Ir aš esu tikra Jus rasite atsakymus, tik reikia tiek nedaug, trumpam sustoti ir susimąstyti!

Parašykite komentarą