Tapyba

Dažniausiai užduodami klausymai apie tapybą.
Prieš pradedant studijuoti tapyba su dažais, paprastai praleidžiama apie vienerius ar dvejus metus studijuojant piešinį. Pagrindą šios idėjos sudaro tai, kad kai jūs mokinate, jūsų dėmesys neturi būti atitraukiamas nuo tapybos bazinių elementų. Tačiau šiuolaikiniai tapybos menininkai, dažnai mąsto kitaip, jeigu dėl kažkurios priežasties jums nepatinka piešimas, jūs galite iškarto pereiti prie tapybos su dažais. Nes galų gale svarbus pats tapybos kūrinys, o ne kelias kaip jūs prie jo nuėjote.

Jeigu jūs darote eskizą, jums gali kilti klausimų, ar egzistuoja taisyklinga metodika, pagal kurią reikia daryti eskizus?
Atsakymas paprastas, ne. Eskizas tapyboje, tai ką jūs kuriate sau, kuris padės jums tolimesnėje eigoje kuriant tapybos paveikslą. Kokias priemones jūs naudosite eskize, tai spręsti tik jums. Savo patirties pagalba, jūs galite nuspręsti ką jūs eskizuosite, ir kokius elementus jums reikia įtraukti į eskizą, kad tai būtų jūsų atramos taškas kuriant paveikslą.
Tapybos paveikslas ir piešinys, koks tarp jų skirtumas?
Vienas naujokas tapyboje uždavė tokį klausimą. Paimkime pastelę. Su ja yra piešiama ar tapoma? Tačiau, ar neturėtų šis klausimas skambėti kitaip. Koks gi skirtumas tarp pastelės ir tapybos. Tapyba, ar paveikslų tapymas neturėtu skambėti, kaip aukščiausias laiptelis tapyboje lyginant su piešiniu. Kalba eina apie du skirtingus kūrybinio išreiškimo būdus, kaip pavyzdys būtų tapyba ir skulptūra. Tarptautinė pastelės draugijos asociacija, ir pastelė – žurnalas, naudoja „tapybos“ apibudinimą, kūriniams kurie buvo sukurti pastelės pagalba. Kaip buvusi pastėlės bendrovių globėjiška organizacija (IAP) kovoja dėl naudojamo „tapybos“ apibudinimo pastelės piešinių. Geriausiai apibudino skirtumus tarp pastelės piešinių ir tapybos, knyga „The Art Forger‘s Handbook“, parašyta Eriko Hebborno. Jis teigia „Piešinyje kontūrai ir formos arba figūros perteikiamos linijų pagalba, tuo metu tapyboje kontūrai parodomi sujungiant dvi ar kelias spalvas arba įvairių atspalvių ir spalvų pagalba“. Pagal šį apibudinimą, Dega piešiniai, tai pastelės tapyba.
Klaidos, kurias daro naujokai tapyboje.
Kadangi dauguma piešiančių ir tapančių yra savamoksliai, yra nuolatinių klaidų skaičius kurias jie daro, ir kurios būtų lengvai pastebėtos bet kurio piešimo ir tapybos mokytojo. Kai kurios klaidos gan reikšmingos, kai kurios antraeilės ir lengvai ištaisomos. Pasitikslinkite kurias darote jūs piešiant ar tapant.
Piešimas kietu pieštuku. Jeigu jūsų piešinyje labai tamsūs šešėliai, o pats eskizas ganėtinai blankus, patikslinkite pieštuko numerį. Jeigu naudojate 2(HB), pakeiskite į minkštesnį, arba naudokite kelių kietumų pieštukus, įvairių šešėlių atvaizdavimui.
Portretai iš nuotraukų su blykste. Darant nuotrauką, blykstė apšviečia veidą, padaro nuotrauką ryškesne, tačiau tuo pačiu metu neišryškina veido bruožų. Tokia nuotrauka yra netinkama tapybos darbui. Žmogus turi šiek tiek pasukti galvą, kad tapant galima būtų modeliuoti veido bruožus, apšviesto natūralia šviesa ir su švelniais odos atspalviais. Tik gyva veido išraiška gali būti tinkama tapybos darbui, kuri parodo žmogaus charakterio savybes ir daro nuotaiką tapybos paveikslo kūrimui.
Neteisingos galvos proporcijos. Dažnai piešiant ar tapant naujokai koncentruoja visą dėmesį į veido bruožus, piešiant juos padidintus ir tuo pačiu mažina visą galvos proporciją. Todėl, reikia šiek tiek pasiskaityti teoriją su pavyzdžiais, kaip teisingai piešti žmogaus galvą, taikant tam tikras galvos piešimo proporcijas.
Iškreipti veido bruožai. Mes pripratome žiūrėti į žmogų tiesiai, kaip tiesą stengiamės pavaizduoti žmogų būtent tokiu kampu, kaip mes į jį žiūrime. Jeigu žmogaus galva yra šiek  pakreipta, tai gali padaryti piešinyje veido bruožus iškreiptus. Eskizas būtent tam ir daromas, kad galima būtų teisingai atvaizduoti bruožus. Ir jeigu padaroma klaida, kad galima būtų ją ištaisyti dar nepradėjus kurti patį tapybos paveikslą.
Piešiant gyvūnus iš nuotraukos. Jeigu jūs fotografuojate savo augintinį stovint jūs žiūrite iš viršaus į apačia. Tuo pačiu metu jūsų gyvūnėlis žiūri į viršų. Rezultate gaunasi, gyvūnėlio galva didesnė nei visas kūnas, ir dažnai keista gyvūnėlio veiduko išraiška. Kad gauti tinkamą nuotrauką piešiniui reikėtų gyvūnėlio dėmesį atitraukti nuo objektyvo, fotografija gausis daug geresnė. Galima paeksperimentuoti, padaryti daug nuotraukų, iš apačios, iš šono, ir galėsite pasirinkti tinkamą nuotrauką piešimui.
Bijojimas naudoti juodą spalvą. Kai jūs piešiate šešėlius dažnai jie neperžengia pilkos ribos. Nebijokite naudoti juodos spalvos. Galite šalia pasidėti juodos spalvos lapą, kad galėtumėte orientuotis savo eksperimentuose. Paįvairinkite šešėlių atspalvius, tai padarys piešinį daug gyvesnį.
Kontrastiniai eskizai. Kai jūs piešiate kontrastinius eskizus, jūs stengiatės sukurti sodrių atspalvių iliuziją. Tačiau, kai naudojate ryškiai pravestą liniją, kad pavaizduoti kontūrus, ši iliuzija dingsta. Kontūrams pavaizduoti jūs galite naudoti sujungiant du skirtingus tonus. Reikėtų šiek tiek pasiskaityti mokomosios literatūros apie kontrastinių piešinių kūrimą, bei paanalizuoti garsių menininkų kurtus kontrastinius eskizus.
Tapybos eskizai ant netinkamo popieriaus. Jeigu jūsų piešinys blankus, tai gali būti dėl netinkamai parinkto popieriaus. Kai kurios pigaus popieriaus rūšys visiškai netinka akvarelės ar pieštukų piešimui. Jų blizgus paviršius netinkamas sulaikyti pieštuko paliekamoms dalelytėms. Jeigu tapybos eskizas turi atvaizduoti šešėlius, gali netikti per daug grublėtas popieriaus paviršius. Šešėliai gausis netolygūs. Prieš pradedant tapybos eskizą būtina parinkti tinkamą popierių, tai priklausys nuo jūsų piešinio pobūdžio, ką ir kaip jūs norite atvaizduoti.
Netaisyklingi kontūrai. Jeigu piešiate kontūrą, nenaudokite sukamųjų judesių. Jeigu nusprendėte tapyti pavyzdžiui gamtą, geriau naudokite šešėlius piešiamų elementų viduje ir išorėje. Tada medžiai atrodys daug tikresni. Jeigu jūs piešiate žolę, su vienu pieštuko judesiu, jūsų piešinys neatrodys natūraliai. Naudokite kelis tonus ir tamsius plotus už žolės, kad atrodytų tikroviškiau.
Bendras patarimas naujokams tapyboje: pasidomėkite apie priemones kurios yra naudojamos tapant ir piešiant. Šiais laikais jų yra gausybė, ir gana sunku išsirinkti kai esate naujokas šioje srityje. Tačiau yra daug literatūros kaip ir kokios naudojamos piešimo ir tapybos priemonės. Tinkamai parinktos tapybos priemonės yra didelis pagalbininkas besimokinant kurti tapybos paveikslus.

Parašykite komentarą